درباره ما

مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی

دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام

 

مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی در تابعیت دانشگاه جامع امام حسین (ع)، بخشی از هیئت اندیشه‌ورز تربیت اسلامی کشور است که با رویکرد تولید اندیشه در جهت نظریه‌سازی، نظام سازی، محتواسازی و الگوسازی فعالیت می‌کند.

بیانیه مأموریت

مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی به‌عنوان یک نهاد تربیتی پیشرو، پیش‌برنده و الگو، بخشی از هیئت اندیشه‌ورز تربیت اسلامی کشور است که با رویکرد تولید اندیشه و الگوسازی و با اولویت شجره طیبه صالحین فعالیت خود را آغاز نمود و بر آن است تا با جذب افراد متعهد (مؤمنِ جهادی) و متخصص (دانشگاهی و حوزوی) و توانمندسازی و به‌کارگیری مؤثر ایشان در حوزه‌های مختلف تربیت اسلامی، در راستای پاسداری از انقلاب اسلامی و در جهت تحقق جامعه اسلامی نقش‌آفرینی نماید.

تاریخچه مرکز

تشکیل مرکز طی دستور فرماندهی محترم کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تاریخ ۳/۷/۱۳۹۱ به عنوان یکی از مراکز مستقل به دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام) ابلاغ شده است و هم اینک به عنوان یکی از مراکز تحت نظر پژوهشگاه امام سجاد (ع) ذیل دانشگاه جامع امام حسین (ع) فعالیت می‌کند.

متن ابلاغیه فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

فرمانده محترم دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام)

سلام علیکم

باصلوات بر حضرت محمد و آل محمد (ص) و احترام. نظر به ضرورت تقویت، تعمیق و توسعه موضوع تزکیه و تربیت در نهاد مقدس سپاه و شجره طیبه صالحین به عنوان رکن اصلی برنامه‌های تعلیم و تربیت بسیج در ابعاد مطالعاتی و الگوسازی با تأکید بر بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان جوان دانشگاهی و حوزوی طراز انقلاب اسلامی در راستای مأموریت‌های این نهاد مقدس، ضروری است نسبت به تشکیل «مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی» در تابعیت دانشگاه جامع امام حسین (ع) اقدام گردد.

بدیهی است بهره‌مندی از دستاوردهای این مرکز در حوزه‌های علمی و پژوهشی، مطالعات راهبردی، سیاست‌پژوهی، مشاوره و تصمیم‌سازی، جذب و به‌کارگیری مؤثر سرمایه انسانی دارای تحصیلات تکمیلی، تربیت و آموزش نیروی انسانی با مبانی اصیل دینی، الگوپردازی اسلامی به‌منظور عملیاتی آن در جامعه اسلامی با اولویت سپاه و بسیج مورد انتظار است.

 

اهداف مرکز

الف. هدف کلان

کادرسازی و الگوسازی در راستای تحقق جامعه اسلامی

ب.اهداف فرعی

 • دستیابی به الگوی مفهومی-عملیاتی تربیت اسلامی؛
 • ایجاد گفتمان تربیت اسلامی با توجه به شجره طیبه صالحین بسیج در جامعه علمی کشور؛
 • دستیابی به الگوی مناسب مراکز تربیتی؛
 • نظام‌سازی و الگوسازی برای جذب و تربیت نیروی نخبه بسیجی تراز انقلاب اسلامی در عرصه داخلی و بین‌المللی؛
 • انجام مطالعات راهبردی و تولید فکر و ایده در حوزه‌های مختلف علوم انسانی با تأکید بر مباحث تعلیم و تربیت اسلامی و کاربردی کردن این مطالعات در سطح جامعه مخاطب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و عموم اجتماع.

 

راهبردهای کلان

مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی جهت تأثیرگذاری مثبت در عرصه تربیت اسلامی، دوازده راهبرد کلان و اصلی را سرلوحه کار خود قرار داده است.

این دوازده راهبرد عبارت‌اند از:

مسئله‌شناسی

قبل از هر اقدام پژوهشی و عملیاتی، مسئله‌شناسی نقشی تعیین‌کننده دارد؛ به نحوی که شناخت دقیق مسائل خود نیمی از مسیر پژوهش است. از این رو چرخه مطالعات راهبردی مرکز از مسئله‌شناسی دقیق توسط کارشناسان و متخصصان آن عرصه و احصاء دقیق آن‌ها آغاز می‌گردد.

ایده‌پردازی

افراد باتجربه و متخصصین یک عرصه در مواجهه با مسائل، راهکارها و ایده‌هایی را ارائه می‌دهند که پس از جمع‌آوری همه و نظم‌بخشی به آن‌ها می‌توان به نظریه‌های جدید برای حل مسئله رسید.

فکرسازی

ایده‌ها جز با معیار و شاخص عقل و نیز سنجش بر پایه فکر و اندیشه معیار یا همان فکر ثابت که اندیشه امامین انقلاب اسلامی و نیز استاد شهید مرتضی مطهری (ره) است، محقق نخواهد شد و از همان‌روست که به فکر و اندیشه معیار مبدل می‌شود.

نظریه‌سازی

تولید محتوا در عرصه علوم انسانی اسلامی و با لحاظ ویژگی‌های راهبردی و کاربردی عرصه‌ای نوین است که از درگاه تربیت اسلامی، می‌توان بخشی از آن را آغاز نمود. با توجه به این موارد و با لحاظ تمامی اقتضائات و ویژگی‌های انقلاب اسلامی و بر مبنای اندیشه‌های امام خمینی (رحمت الله علیه) و امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، طرح‌های راهبردی در عرصه تربیت اسلامی نیازمند نظریه‌پردازی و در ادامه آن نظام‌سازی، محتواسازی و الگوسازی است. بنابراین مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی با توجه به مأموریت‌های پژوهشی و مطالعاتی خود، نظریه‌سازی را مقدم بر طرح‌های الگویی تربیتی اسلامی قرار می‌دهد. نظریات تولیدشده در فرآیند نظام‌سازی، محتواسازی و الگوسازی تکامل یافته و بر قوت آن‌ها افزوده می‌گردد.

نظام‌سازی

مراد از نظام، چارچوب شکلی و نقشه کلان حرکت است. از مهم‌ترین اقدامات لازم جهت ایجاد یک نهاد تربیتی و یا نهادینه‌سازی یک فرآیند تربیتی، ایجاد یک نظام کارآمد و برخوردار از مبانی نظری متقن بر پایه اندیشه و معارف اسلامی است؛ لذا از مبنایی‌ترین اموری که مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی به دنبال آن است و سایر امور به تبع آن تعریف می‌شوند، تلاش جهت نظام‌سازی در ابعاد مختلف امر تربیت اسلامی در کشور است.

محتواسازی

از مهم‌ترین لوازم ایجاد یک نظام تربیتی و از عوامل دوام و بقای آن، وجود محتوای ناب و قابل اتکاست؛ چراکه خون جاری در یک نظام تربیتی، محتوا و خوراک فکری آن نظام است. لذا محتواسازی از مهم‌ترین راهبردهای مدنظر مرکز است. اما مراد از محتوا اعم از تولید متون مورد نیاز، شیوه‌ها، روش‌ها، ابزارها و... است.

کادرسازی

ساخت و توانمندکردن افرادی که بتوانند محتواهای ارائه شده و تولید شده را به الگوتبدیل کنند، بخش مهمی از راهبردهای مرکز است که به‌نوعی می‌توان آن را مهمترین بخش تربیتی مرکز قلمداد کرد.

الگوسازی

به‌طور کلی الگوسازی به‌معنی عینیت بخشیدن به دو مرحله فوق است و بدیهی است که ایجاد یک نظام تربیتی در ابعاد وسیع و دوام و بقای آن نیازمند ایجاد یک الگوی عملیاتی در مقیاس کوچک‌تر است تا اولاً نقاط ضعف و خلأ آن نظام شناخته و برطرف شود و ثانیاً باورپذیری کارآمدی آن نظام برای تصمیم‌گیران و مدیران تسهیل شده و نمونه قابل بهره‌برداری در فرآیند اجرایی‌سازی نظام را در دسترس قرار دهد.

شبکه‌سازی

شبکه‌سازی بدان جهت صورت می‌گیرد که گسترش و توسعه کمّی و کیفی الگوهای تولیدشده از طریق کادر تربیت‌شده برای انجام عملیات شبکه‌ای گسترده از افراد مرتبط با عرصه تعیین‌شده صورت پذیرد تا الگوی مورد نظر از طریق شبکه، انتقال، توسعه و تعمیق پیدا کند. از این رو شبکه‌سازی، رکنی غیر قابل اجتناب از یک عملیات الگوییِ راهبردی است.

فرهنگ‌سازی

گسترش شبکه نیازمند تولید و ترویج یک فرهنگ و مجموعه آداب، عقاید و قواعد است که باید تولید و در داخل شبکه و به‌عنوان ابعاد هویتی یک شبکه به آن پرداخته شود. لذا فرهنگ‌سازی در این مرحله قرار می‌گیرد.

گفتمان‌سازی

گسترش فرهنگ و ابعاد هویتی یک شبکه -که گروه‌های متعددی ذیل آن سازماندهی شده‌اند- ایجاد گفتمانی عمومی و گسترده می‌نماید که این مرحله از عملیات راهبردی نیازمند تولید محتوا و عملیات‌ گفتمان‌سازی است.

آموزش

آخرین مرحله از اقدامات، مربوط به گسترش و توسعه تمامی پژوهش‌هایی است که الگوها، کادر، محتوا، فرهنگ و گفتمان آن تولید و اجرا شده باشد و این مهم از طریق آموزش انبوه و در قالب دوره‌ها، دروس و در مرحله بالاتر رشته‌هایی است که قابلیت تدریس در دانشگاه‌های کشور را داشته باشد.

لذا بر اساس اهداف و راهبردهای طراحی شده برای این مرکز، ساحت‌های مختلف تربیت اسلامی مورد توجه قرار گرفت. الگوی توسعه مطالعات تربیتی در مرکز شامل موارد ذیل است:

 

مأموریت‌ها

 • تقویت تعمیق و توسعه شجره طیبه صالحین در ابعاد داخلی و بین المللی؛
 • ارائه برنامه‌ها و مشاوره‌های راهبردی به مراکز تصمیم‌گیر در عرصه تربیت اسلامی کشور با اولویت سپاه و بسیج؛
 • جذب سرمایه انسانی کارآمد علمی، مدیریتی و تربیتی متشکل از حوزویان و دانشگاهیان و آماده‌سازی آن‌ها درجهت نقش‌آفرینی در سپاه و بسیج (کادرسازی)؛
 • کمک به تحول در عرصه علوم انسانی-اسلامی از طریق تحول در دانشگاه امام حسین علیه‌السلام و اثرگذاری بر سایر دانشگاه‌ها؛
 • ایجاد نهادی علمی، تربیت‌محور، الگو، تشکیلاتی و پرهیز از قرار گرفتن در ساختارهای خشک و غیرمنعطف اداری و سازمانی؛
 • مطالعات راهبردی منجر به الگوسازی در ابعاد مختلف تربیت اسلامی و با اولویت سپاه و بسیج؛
 • ارائه الگوی عملی از مطالبات امام خامنه‌ای (مد ظله العالی) در حوزه جامعه‌سازی اسلامی.

سیاست‌ها

 • اعضای مرکز می‌بایست در حوزه‌های مهارتی، تربیتی، حوزوی، مدیریتی و علمی توانمند باشند.
 • ساختار و سازمان مرکز به گونه‌ای طراحی شود که غالباً گروه‌ها به‌صورت نیمه مستقل و چابک به حل مسائل بپردازند.
 • فضای فعالیت‌های مرکز می‌بایست الگو، نهادی، تربیتی و دور از فضای کارمندی باشد.
 • کیفیت فعالیت‌ها و خروجی‌ها نسبت به کمیّت‌ها اولویت دارد و هرگز کیفیت نباید فدای کمیّت شود.
 • مرکز به صورت کلی می‌بایست رصد کاملی از فضای مأموریتی خود و سازمان‌ها و نهادهای مشابه داشته باشد تا از هدررفت منابع و موازی‌کاری جلوگیری شود.

کارویژه‌ها

۱. کارویژه اندیشه‌ورزی

مرکز به مثابۀ «هیئت اندیشه‌ورزی» سپاه و بسیج جهت حل مسائل موجود با اولویت مسائل حوزه تربیت و آموزش همراه با جامع‌نگری، سرعت در پاسخ و مسائل مبتلابه رده‌ها تشکیل شده و به انجام فعالیت می‌پردازد. در این میان می‌توان رویکرد مستشاری مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی و تلاش در جهت کمک فکری به فرماندهان و معاونت‌ها و مراکز و بخش‌های مختلف سپاه و بسیج در مدت فعالیت‌های آن اشاره کرد که تدوین «طرح تربیت و تعالی» از سال ۱۳۹۱-۱۳۹۴ یکی از مهمترین دستاوردهای این کارویژه است.

۲. کارویژه پژوهش راهبردی

اقدامات مرتبط با تدوین نظام‌نامۀ جامع تربیت اسلامی، زیرنظام نامه‌های تخصصی، تولید محتوای مورد نیاز سپاه و بسیج با تأکید بر اندیشه‌های شهید مطهری (ره) و پشتیبانی فکری و مطالعات راهبردی از شجره طیبه صالحین را بر عهده دارد. بر این اساس می‌توان به دستاوردهای ذیل اشاره نمود:

الف. نظامات

 • تدوین نظریه تربیت ولایی به عنوان نظریه مبنا و تولیدی مرکز در عرصه تربیت اسلامی؛
 • تولید نظام جامع تربیت بسیجیان؛
 • تولید نظام‌نامه‌های تخصصی تربیت و اقتصاد، تربیت، هنر و رسانه، تربیت و بین الملل، تربیت و سیاست؛
 • مطالعات موردی نمونه‌ها و مراکز فعال تربیتی کشور و نیروهای نظامی و ارتش‌های جهان؛
 • راه‌اندازی فصلنامه علمی-تخصصی مطالعات راهبردی تربیت اسلامی.

ب.تبیین و تحلیل

 • تببین صالحین با هدف استانداردسازی و قرائت واحد از صالحین به زبان‌های عربی، انگلیسی، اردو، اسپانیولی، فرانسه و ترکی؛
 • تولید و انتشار نشریه صالحین به عنوان پرشمارگان‌ترین نشریه کشور؛
 • گزارش‌های راهبردی پیرامون صالحین؛
 •  تولید گزارش‌های رصتا با هدف رصد تربیت اسلامی در ایران و جهان؛
 • تولید گزارش‌های افکارسنجی و نظرسنجی در داخل مجموعه سازمان بسیج؛
 • تدوین مجموعه‌های پاسخ به پرسش‌های تربیتی بسیجیان.

ج.تولید محتوا و انتشار (فروردین ۱۳۹۳ تا بهمن ماه ۱۳۹۶)

 • انتشار ۲۴۵ عنوان کتاب و جزوۀ علمی و آموزشی؛
 • تولید ۷۳ عنوان نرم‌افزار چند رسانه‌ای؛
 • تولید ۳۴ عنوان داده‌نما و محتوای گرافیکی؛
 • انجام ۲۰ عنوان طرح پژوهشی؛
 • تولید ۳۵ عنوان گزارش راهبردی؛
 • انتشار گزارش‌های غیر طبقه‌بندی شده در فضای مجازی و فراهم نمودن دسترسی کامل مخاطبان به پژوهش در قالب تارنمای کتابنما.

 

د. تعاملات و مراودات علمی

 • برگزاری بیش ۴۵ نشست علمی از سال ۱۳۹۵-۱۳۹۶
 • انعقاد تفاهم نامه همکاری با مراکز پژوهشی سازمانها و نیز دانشگاه‌ها

۳. کارویژه آموزش راهبردی

مرکز طراحی، تولید محتوا و اجرای دوره‌های آموزشی مجازی و حضوری جهت تربیت مدرس برای نیازهای آموزشی اعضای شجرۀ طیبۀ صالحین، تربیت مربی و نیز آموزش همگانی مبتنی بر اندیشه‌های امامین انقلاب اسلامی و شهید مطهری (ره) را دنبال می‌کند. که شامل:

 • طراحی و اجرای دوره‌های تخصصی تربیت مدرس با اولویت نیازهای بسیج و در قالب انجمن‌های مدرسین معارف انقلاب اسلامی همچون انجمن مدرسین اقتصاد مقاومتی؛
 • تولید محتوا و اعزام مدرس به مرکز امامت تهران، دانشکده شهید مطهری بسیج، مرکز ولایت؛
 • طراحی و تولید رشته "اندیشه و تربیت" بسیجی ویژه دانشگاه بسیج در راستای نهضت کادرسازی بسیج؛
 • طراحی و اجرای دوره‌های تربیتی و آموزشی: قرارگاه مشکات، مدیریت و فرماندهی، خانواده بهتر، طب بهتر؛
 • برگزاری دوره‌های بینش مطهر در شهرها و مراکز استان‌ها بر اساس تفاهم‌نامه‌های منعقدشده با سازمان‌ها و نهادهایی چون وزارت آموزش و پرورش، ارتش جمهوری اسلامی ایران، سازمان بسیج مستضعفین و غیره.

۴. کارویژه الگوسازی راهبردی

طراحی و پیاده‌سازی الگوهای تربیتی-تخصصی با رویکرد نهادسازی تربیتی در راستای کمک به تحقق جامعۀ اسلامی، اولویت‌های این کاربخش است. شامل فعالیت‌هایی چون:

 • الگوسازی رسانه‌های صالحین در قالب طرح تارنمای فرهنگ بهتر: مدرسه‌نما، مسجدنما، سنگرمحله، فیلم بهتر، کتاب بهتر، نت بهتر، بازی بهتر، هیئت بهتر، سیاست بهتر، اقتصاد بهتر و ...؛
 • الگوسازی حوزه بسیج و پایگاه بسیج؛
 • مستندسازی تجربیات طرح اسوه و شجره طیبه صالحین؛
 • صالحین در مدارس تهران (طرح شهید بهنام محمدی)؛
 • صالحین در دانشگاه‌های تهران (طرح شهید احمدی‌روشن).

۵. کارویژه کادرسازی راهبردی

مرکز شناسایی، استعدادسنجی، جذب، آماده‌سازی و به‌کارگیری نیروی انسانی متعهد (مؤمن جهادی) و متخصص (دانشگاهی وحوزوی) جهت نقش‌آفرینی مؤثر در انقلاب اسلامی را مورد اهتمام قرار داده است. بر این اساس، مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی در راستای مأموریت کادرسازی راهبردی، شناسایی و جذب استعدادهای برتر دانشگاهی و حوزوی را جهت جذب و به‌کارگیری در انقلاب اسلامی در دستور کار دارد؛ بدین صورت که پس از شناسایی و معرفی اولیه نیروهای توانمند از طریق شبکه عضویابان مرکز در دانشگاه‌های برتر کشور، بسیج‌های دانشجویی، حوزه‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران، اساتید حزب‌اللهی و انقلابی دانشگاه‌ها و در نظرگرفتن مؤلفه‌های جوهره مدیریتی، توانمندی علمی و دغدغه‌مندی تربیتی نسبت به انتخاب افراد شایسته برای بررسی دقیقتر و بیشتر در قالب «کار آزمایشی» در مرکز اقدام می‌نماید.

 

ساختار مرکز

مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی با توجه به رویکرد تربیتی خویش، ساختار خطی دپارتمانی را برای خود ترسیم نموده است و به‌نوعی تلاش دارد تا رویکرد وحدت فرماندهی را در مجموعه فعالیت‌ها و وظایف خود حاکم نماید. از همین رو، ریاست مرکز و بعد از وی، جانشین، مسئولیت فرماندهی و مدیریت را بر عهده دارند و با توجه وظایف بخشی، شاهد چهار معاونت (پژوهش و نشر، پشتیبانی و امور اداری، علمی و اندیشه ورزی و تربیتی) هستیم، البته ضرورت ایجاد کانون‌ها به عنوان حلقه‌های پویا و اثربخش، جهت احاطه و بررسی دقیقتر ساحت‌های تربیتی، آن‌ها را در کنار معاونت‌ها به خدمت گرفته است. پس بر اساس همان مدل خطی دپارتمانی، مدیران ستادی در معاونت‌ها تعریف می‌شوند و از سوی دیگر مدیران گروه‌های علمی و مدیران اجرایی در داخل کانون‌ها جای می‌گیرند و در نهایت کارشناسان نیز به فراخور نیازهای بخش‌ها توزیع شده‌اند.

 

کانون‌ها

با توجه به گسترش حوزه تربیت، ضروری است فعالیت‌های تخصصی در زمینه‌های مختلف این موضوع انجام گیرد. به همین دلیل مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی، ساختار سطوح فعالیتش را در قالب کانون‌های تخصصی تعریف کرده و پژوهشگران و اعضای هیئت علمی کانون‌های مرکز، وظیفه رصد، نظام‌سازی، محتوا سازی و الگوسازی را بر عهده دارند.

کانون تربیت و اندیشه اسلامی

بصیرت‌افزایی و تربیت صحیح بسیجیان و مخاطبین فرهنگی مساجد از منظر دینی و سیاسی، یکی از اولویت‌های غیر قابل انکار بوده که لازم است برای نیل به این هدف، تمام تلاش و همت خود را به کار گیریم. دسترسی به این هدف با توجه به گستردگی کار و وجود ظرفیت بالای بسیج در سطح کشور، امری بسیار مهم و ضروری بوده و مقدمات خود را لازم دارد.

بر این اساس، هدف اصلی این کانون تربیت و تعلیم متربیان و دانشجویان دارای ایمان، متخلّق به اخلاص اسلامی و دردمند نسبت به مسائل و مشکلات جامعه است که با مبنا قرار دادن جهان‌بینی توحیدی و انسان‌شناسی اسلامی متناسب با نیازهای فرد و جامعه، نظام فکری و پایه‌های رفتاری خویش را بنا نهاده و در ترویج و تبلیغ دینی، مدیریت فرهنگی، پاسخ‌گویی به شبهات و حل مسائل و مشکلات جامعه، توانمند بوده و کارآمدی بیشتر را در قالب تشکیلات تربیت اسلامی احراز کند. خروجی کانون، متربیان آموزش‌دیده خواهند بود که در امر تربیت بسیجیان در سطح کشور مؤثر واقع خواهند شد. از مهمترین اقدامات و فعالیت‌های این کانون، طراحی رشته اندیشه اسلامی مبتنی بر آرا و اندیشه‌های متفکر شهید مرتضی مطهری (ره) را می‌توان اشاره کرد که در سطح دانشگاه‌های کشور در حال اجراست.

کانون تربیت و مدیریت

توجه به این اصل که «مدیر، مربی است»، یکی از اصول راهبردی مرکز محسوب می‌گردد. شرایط و اقتضائات مدیریت و امکانات و سعه اثرگذاری آن، حکایت از آثار جدی تربیتی مدیران در نظام اداره کشور دارد. بر همین مبنا آگاهانه یا ناآگاهانه مدیران در همه جای دنیا، آثاری تربیتی در زیرمجموعه خود دارند و کارکنان خود را مشابه خود تربیت می‌کنند. می‌توان گفت مدیریت، فرایند تکثیر تربیتی از مدیر است؛ یعنی با انتصاب یک مدیر در حقیقت بر این مهم اذعان کرده‌ایم که می‌خواهیم شخصیت این مدیر در زیر مجموعه‌اش باز تولید شود.

مسئله اساسی، نحوۀ وصول به این فرایند است. باید به این مهم پرداخت که چگونه می‌توان مدیرانی را در طراز انقلاب اسلامی تربیت کرد که به وسیلۀ آن‌ها بتوانیم نظام مدیریت و در نتیجه تربیت اداری را در کشور اصلاح نموده و بهبود بخشیم. این مسئله در دو سطح قابل تحلیل است: ابتدا باید شایستگی‌های مدیر انقلابی و اسلامی در جمهوری اسلامی استخراج و الگوی ایدئال این مدیر را برای سطوح مختلف مدیریت در کشور طراحی کرد؛ و در سطح بعدی الگویی علمی برای تحقق آن شایستگی‌ها در مدیران کشور در تمامی سطوح مدیریتی طراحی نمود. بدیهی است مراد ما از الگوی علمی، الگویی است که علاوه بر داشتن استانداردهای علمی در فرایندی ناظر به عملیات و به‌صورت موردکاوی طراحی و تدوین شده باشد. مشارکت در ایجاد و راه‌اندازی دوره‌های آموزش‌های فرماندهان سپاه و بسیج در مراکز امامت از دستاوردهای برجسته این کانون است.

کانون تربیت، هنر و رسانه

این کانون با هدف الگوسازی در زمینه تربیت، هنر و رسانه فعالیت می‌کنند. لذا با این رویکرد، به انواع رسانه‌ها توجه کرده و سیاست‌هایش را در جهت توسعه و گسترش تربیت با محوریت قرآن و اهل بیت علیه السلام در پایگاه‌هایی از قبیل مدرسه، مسجد، خانواده، هیئت و عموم جامعه و با اولویت صالحین تنظیم می‌کند.

کانون تربیت و سیاست

در راستای پیش‌برد مأموریت مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی مبنی بر رصد، آموزش، پژوهش، ایده‌پردازی، کادرسازی، الگوسازی، و جریان‌سازی در حوزه کلان تربیت اسلامی و اهتمام به جایگاه رکن رکین «اسلام سیاسی» در دین‌شناسی مکتب اصیل امامان اهل بیت علیه السلام و نقش بنیانی این رکن در شکل‌دهی انقلاب شکوهمند اسلامی به رهبری احیاگر اسلام ناب در عصر حاضر، امام خمینی (رحمه الله علیه) و پیشبرد و گسترش آن تحت زعامت امام خامنه‌ای (دامت برکاته)، «کانون تربیت و سیاست» با مأموریت «تربیت هادیان سیاسی بسیج و سپاه» به‌ویژه اعضای طرح «شجره طیبه صالحین»، تأسیس شده و مشغول فعالیت است. طراحی «نظامنامه تربیت سیاسی جمهوری اسلامی ایران» از دستاوردهای برجسته این کانون به شمار می‌رود.

تولید ویژه نامه مذاکرات هسته­ای با شمارگان ۲۰ هزار نسخه و تارنمای سفیران انقلاب برای شبکه تربیت سیاسی سراسر کشور

کانون تربیت و طب اسلامی

این کانون با اینکه در ابتدای راه قرار دارد، توانسته است با برگزاری دوره «طب بهتر» جایگاه خود را در میان کانون‌ها در همین ابتدا بیابد. طب و تغذیه دو محور اساسی در زندگی یک انسان است و ما در تربیت اسلامی یک انسان نمی‌توانیم بدون راهبردنگاری برای این دو حیطه، تربیت کاملی را رقم بزنیم. این کانون تلاش دارد تا استفاده از تغذیه و طب اسلامی را فرهنگ‌سازی کند.

کانون تربیت و دانشگاه

کانون تربیت و دانشگاه از فروردین ماه ۱۳۹۲ با دو هدف اصلی شروع به کار کرد:

 1. تدوین نظام جامع تربیتی دانشگاه‌ها بر مبنای شجره طیبه صالحین؛
 2. پیاده سازی الگویی شجره طیبه صالحین بسیج در دانشگاه‌های منتخب تهران (طرح احمدی روشن).

اعضای این کانون با سوابق دانشجویی در زمینه‌های علمی، تشکیلاتی و تربیتی از دانشگاه‌های مختلف تهران هستند.

 دانشگاه‌های تهران، این مجموعه را به نام قرارگاه دانشجویی شهید احمدی روشن می‌شناسند. با این حال، این کانون در قالب همکاری با کارگروه تدوین نظام‌نامه تربیتی دانشگاه جامع امام حسین (ع) به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

کانون تربیت و اقتصاد

با توجه به مأموریت تمام نشدنی جهاد اقتصادی بر اساس رهنمودهای امام خامنه‌ای
(مدظله العالی) و اقتضائات دهه پیشرفت و عدالت و سند چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران، تربیت اقتصادی امت حزب‌الله برای ورود مجاهدانه به عرصه اقتصاد، امری ضروریست.

بر این اساس کانون تربیت اقتصادی با مأموریت ایجاد زمینه‌های لازم برای تربیت اقتصادی آحاد بسیجیان ایران و جهان اسلام بر اساس مبنای اسلامی و در جهت حضور جهادگونۀ ایشان در عرصه اقتصاد فعالیت می‌کند. تأسیس و راه اندازی «انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی» در سطح کشور مهمترین دستاورد این کانون در مدت فعالیت آن به شمار می‌رود.

تولید ویژه نامه اقتصاد مقاومتی با شمارگان ۳۰۰هزار نسخه

کانون تربیت و خانواده

این کانون با برگزاری انواع نشست‌ها با موضوع خانواده و نیز برگزاری دوره خانواده بهتر، موضوع خانواده اسلامی و الگو را دنبال می‌کند. خانواده در نگاه اسلامی، نقش بی‌بدیلی در تربیت فرد دارد. پرداختن به ریزمسئله‌های این حوزه و دقت در رسالت خانواده در امر تربیت، از مهم‌ترین کارهای این کانون است. این مهم وقتی اهمیت می‌یابد که بدانیم دنیای مجازی و رسانه‌ها در تلاش‌اند تا جایگاه مربی‌گری و راهنمایی را از خانواده‌ها بگیرند و به خود بسپارند. این کانون تلاش دارد تا مسائل پیشِ روی خانواده‌های ایرانی، به‌خصوص خانواده‌های پاسداران را احصا و برای حل آن‌ها چاره‌اندیشی نماید. برگزاری دوره «تربیت مدرس خانواده بهتر»، حاصل چنین دغدغه‌ای بوده است.

کانون تربیت و مدرسه

مدرسه بعد از خانواده و مسجد، جایگاه بسیار پراهمیتی در تربیت فرد دارد. نمی‌توان نقش مدرسه را در شکل‌گیری شخصیت و جهت‌دهی به آینده فرد نادیده انگاشت. کانون مدرسه تلاش می‌کند تا ضمن تولید محتوای متناسب با نیازهای دانش‌آموزان (در قالب تارنمای مدرسه‌نما)، شکل‌دهی به حلقه‌های تربیتی صالحین را نیز به آن‌ها بیاموزد. ارتباط با بدنه دانش‌آموزی و برگزاری دوره و کلاس‌های متعدد از اهم کارهای این کانون به‌حساب می‌آید.

کانون تربیت و بین الملل

مدیر سابق این کانون، شهید حاج حمیدرضا اسداللهی بود که جان خود را در راه آرمان اسلام در پهنه بین‌الملل نهاد. ایشان در راستای الگودهی به مؤسسات فرهنگی کشورهای مسلمان، با گروه‌هایی از کشورهای پاکستان، عراق و سوریه ارتباط برقرار کرده بود و دوره‌هایی را نیز برای آن‌ها برگزار نمود. شهادت در سرزمین حلب، مزد تلاش او برای تربیت کادر اسلامی در حوزه بین‌الملل بود. تولید محتوا، برگزاری دوره و ارتباط با مؤسسات تربیتی جهان اسلام از کارهای مهم این کانون محسوب می‌شود. از اقدامات مهم این کانون همکاری در برگزاری دوره همام (هسته‌های مقاومت اسلامی مسجد) و نیز تدوین الگوی معرفی طرح شجره طیبه صالحین به زبان‌های مختلف جهانی در راستای ترویج و توسعه الگوی تربیتی صالحینی را می‌توان نام برد.

کانون تربیت و فضای مجازی

فضای مجازی، حقیقتی غیرقابل انکار در دنیای کنونی است که در تربیت افراد نقشی بسیار مؤثر یافته است؛ تا آنجا که برخی کارشناسان سخن از جایگزینی آن‌ها در نقش تربیتی والدین می‌گویند. کانون فضای مجازی تلاش دارد تا مسائل مهم پیش روی افراد در فضای مجازی را احصا و برای حل آن‌ها چاره‌اندیشی کند. تدوین چند جلد کتاب، تولید پرده‌نگارهای مختلف، نوشتن و انتشار یادداشت‌های رسانه‌ای در موضوعات مرتبط و برگزاری دوره سواد فضای مجازی برای عموم مردم و نخبگان بسیجی از اهم کارهای این کانون محسوب می‌شود.

 

شعب

شعب به نوعی الگوی کوچک‌شده مرکز مطالعات در عرصه استانی هستند و تمامی تلاش و همّ این شعب به‌نوعی پیاده‌سازی و اجرای مأموریت‌های مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی در ارتباطی نزدیک‌تر با شبکه‌های مردمی و فعالین تربیتی در سراسر کشور است که خوشبختانه تاکنون این مرکز موفق به ایجاد سه شعبه در سراسر کشور شده است که راه اندازی شعب دیگر در دستور کار مدیران و برنامه‌ریزان قرار دارد. این شعب عبارتند از:

شعبه استان اصفهان

مأموریت شعبه اصفهان مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی تربیت، کادرسازی و توانمندسازی بسیجیان و کادر سپاه استان اصفهان و همیاری و نظارت در حوزه ی تولید آثار فاخر ادبی و هنری انقلاب اسلامی است. در این راستا تلاش شعبه اصفهان در مسیر بررسی موقعیت و اقتضائات موجود استانی (از مسئله‏شناسی تا ارائه برنامه)، تغییر موضع آموزش به تربیت و کادرسازی، پاسخگویی به سؤالات و مسائل ستاد و معاونت تعلیم و تربیت و پاسخگویی به سؤالات و مسائل بسیجیان و ایجاد بستر مشارکت گروهی، قرار گرفت. شعبه اصفهان متشکل از واحد خواهران و واحد برادران می­باشد که در قالب چهار کارگروه و یک کانون به شرح ذیل به انجام فعالیت های تربیتی می پردازد.

️ کارگروه بینش مطهر؛ برگزاری دوره‌های تربیت مربی و مدرس، برگزاری دوره‌های ویژه فرماندهان و مدیران، برگزاری کارگاه های تخصصی بینش مطهر

️ کارگروه تربیت و خانواده؛ همکاری در تشکیل گروه مشاوران خانواده، اعزام مشاوران و مربیان خانواده به پایگاه های بسیج، برگزاری دوره‌های تخصصی ارتباطات خانوادگی

️ کارگروه تربیت و اقتصاد مقاومتی؛ برگزاری دوره‌های تربیت مدرس اقتصاد مقاومتی، اعزام مشاوران اقتصادی و کارآفرینی به پایگاه های بسیج، تشکیل ستاد مردمی اقتصاد مقاومتی و تلاش در جهت ایجاد تشکیلات گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی

️ کارگروه تربیت و ارتباطات؛ برگزاری کارگاه­های نیمروزه و نشست های تخصصی ارتباط مؤثر، برگزاری کلاسهای آموزشی فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی، تولید محتوای ارتباطات مؤثر با رویکرد اسلامی

️کانون تربیت و هنر؛ تمرکز بر تولید اثر در دو عرصه ادبیات داستانی و شعر با محتوای مربوط به نیاز مخاطبان هدف و نظارت بر تولیدات هنری و رسانه ای

لازم به ذکر است برنامه‌های آموزشی کارگروه بینش مطهر، مبنای فعالیتهای دیگر کارگروه های این شعبه است.

 

شعبه استان قم

مأموریت اصلی این شعبه استفاده از ظرفیت‌های حوزه علمیه قم جهت فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در حوزه تربیت اسلامی از جمله تدوین نظریه "تربیت ولایی" است. این نظریه می‌تواند پایه‌ای برای تمام فعالیت‌های تربیتی در سراسر کشور از جمله سازمان بسیج و شجره طبیبه صالحین قرار بگیرد.

همچنین جهت توسعه ظرفیت‌های مرکز، این شعبه اقدام به طراحی پروژه‌های مشترک با سایر مراکز و نهادها نموده است. از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • همکاری با دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم جهت طراحی و اجرای جشنواره «ایده‌های مدرسه‌ای» با هدف بهینه‌سازی نظام آموزشی کشور؛
 • همکاری با معاونت تعلیم و تربیت سازمان بسیج مستضعفین جهت انجام پروژه‌های پژوهشی مختلف در حوزه تربیت اسلامی؛
 • همکاری با دفتر برنامه‌ریزی و تألیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش جهت تألیف کتب درسی "دین و زندگی" و "قرآن" در مقطع متوسطه.

شعبه استان مشهد

مرکز مشهد با ماموریت پشتیبانی از بسیج استان خراسان رضوی در سال ۱۳۹۴شکل گرفته است. که با رویکردهای اساسی ذیل:

 • محوریت اندیشه حضرت امام در طراحی برنامه‌ها و اقدامات
 • تغییر نگاه تهدیدمحور به ظرفینت محور در عموم بسیجیان و ستادهای استانی
 • تغییر نگاه به مردم
 • پرداختن به رویکرد اجتماعی در فعالیتهای پایگاه بجای اجرای برنامه های صرفا فرهنگی و به دور از نیازهای مردم

و در سه حوزه که مبتنی بر رویکردهای چهارگانه فوق فعالیت‌هایی صورت گرفته است:

۱.تولید محتوا

 • تدوین گزارشهای راهبردی درباره مسائل و ظرفیتهای فرهنگی و اجتماعی استان خراسان
 • ترویج محصولات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در قالب جشنواره عمار، بینش مطهر، جدال دو اسلام و...
 • تدوین الگوهای تربیتی در جهان اسلام

 

۲. توانمندسازی و آموزش

 • آموزش اولیه ۱۰ هزار نفر از فرماندهان پایگاه های مساجد در سراسر کشور مبتنی بر رویکردهای فوق
 • توانمندسازی ستادهای استانی در جهت تدوین چشم انداز، سیاستگذاری و برنامه ریزی مبتنی بر رویکردهای گفتمانی

۳. الگوسازی

 • ثبت تجربیات بیش از ۲۰ مجموعه موفق پایگاه بسیج در کشور
 • تدوین شاخصهای پایگاه الگو و شناسایی ۸۰ پایگاه استان خراسان مبتنی بر شاخصها
 • تدوین برنامه رشد و ارتقای پایگاه‌های الگو برای تبدیل شدن به مراکز رشد سایر پایگاه های استان

 

ویژگی‌های مرکز

دوره‌های دانش‌افزایی (معرفت‌افزایی)

در جهت ارتقای سطح معرفتی اعضای مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی و همزمان با فعالیت‌های پژوهشی و تولید محتوا در عرصه‌های مرتبط، سلسله نشست‌ها و دوره‌های دانش‌افزایی ویژۀ اعضا برگزار می‌گردد. این دوره‌ها حول محورها و موضوعات مرتبط با تربیت اسلامی برگزار می‌شود.

برنامه حوزوی و تربیتی

 علاوه بر دوره‌های دانش‌افزایی، امکان تحصیل دروس حوزوی و بسترهای لازم برای ادامه تحصیل در این حیطه برای تمامی اعضای مرکز فراهم است و بخشی جداناپذیر از فعالیت‌های تربیتی و پژوهشی مرکز به شمار می‌رود. تحصیل در این دروس و آداب و زی طلبگی با توجه به ماهیت مرکز به خودی خود موضوعیت دارد. در کنار این محور تدقیق در سیر آثار شهید مطهری (ره)، بستر تربیتی ویژه‌ای را نیز برای این مرکز رقم زده است.

توانمندی‌های اعضا

۱. آشنایی به دروس حوزوی و علوم اسلامی؛

۲. دارای قابلیت‌های مدیریتی به ویژه در عرصه‌های علمی و پژوهشی؛

۳. برخوردار از توانمندی‌های علمی؛ ذکر این نکته ضروری است که کلیه اعضای مرکز دارای مدارج کارشناسی ارشد و دکتری در حیطه‌های تخصصی و مرتبط با اهداف مرکز هستند.

۴. علاقمندی و توانمندی تربیتی.

ارتباط با ما

نشانی: تهران، تهرانپارس، تقاطع بزرگراه شهید باقری و رسالت، رسالت شرق، خیابان رشید، خیابان نوکار غربی، خیابان شهیدان صادقی ۱۱۳، پلاک ۱۱۲، مجتمع شهید اسداللهی، کدپستی ۱۶۵۱۶۷۴۱۱۱

نمابر: ۷۶۷۰۲۴۶۱

تلفن: ۷۶۷۰۲۴۴۵

تارنما: www.Tarbiateslami.com

پست الکترونیک: info@tarbiateslami.com