گزارش راهبردی یمن معاصر در آیینه تاریخ: خیزش شیعیان و مقابله غرب

با گذشت نزدیک به پنجاه روز از انقلاب شیعیان یمن و به قدرت رسیدن جریان شیعه الحوثی و انصارالله در این کشور، ائتلافی از کشورهای منطقه به رهبری عربستان سعودی تصمیم به مداخله نظامی در یمن به نفع دولت و رئیس‌جمهور غرب‌گرای برکنار شده گرفتند و بدین ترتیب، در ۲۵ مارس ۲۰۱۵ میلادی برابر ۶ فروردین ۱۳۹۴، حمله هوایی به یمن را آغاز کردند. بررسی این جنگ در بستر تاریخ اجتماعی-سیاسی یمن و خیزش‌های انقلابی اخیر آن می‌تواند در تحلیل همه‌جانبه شرایط حاکم بر این کشور مؤثر باشد.

دستیابی به چنین تحلیل راهبردی­ای، نیازمند مطالعه دقیق ریشه‌های تاریخی آن منطقه و مناسبات سابق و کنونی‌اش با سایر کشورهای جهان و خصوصاً بررسی روابط قدرت در آن کشور در رابطه با قدرت‌های استعمارگر است. از همین رو، این نوشتار در پی آن است تا با مطالعه‌ای توصیفی-تحلیلی، ضمن بررسی ریشه‌های تاریخی-فرهنگی کشور یمن و مناسبات تاریخی یمن شمالی و جنوبی در ارتباط با استعمارگران غربی و ایادی آن‌ها در منطقه، به مطالعه‌ای راهبردی از حوادث اخیر این کشور دست یابد و وجوه مختلف آن را تبیین نماید.

این نوشتار به‌طور خلاصه نشان می‌دهد که شکاف فرهنگی عمیق بین شمال و جنوب یمن تحت تأثیر دوران استعمار انگلیس، در کنار مشکلات اقتصادی ریشه‌دار کشور و جنگ‌های داخلی و خارجی پی‌درپی که آن را روز به روز وخیم‌تر می‌کند، با وجود دولتی غیرمستقل و وابسته به غرب و ایادی آن‌ها در منطقه که ضمناً همواره شیعیان را به‌عنوان نیمی از ساکنان کشور، تحت فشار مذهبی قرار داده است، یمنی‌ها و خصوصاً شیعیان یمن را به سوی خیزشی رهنمون کرد که تنها یکی از آثار آن، حرکت این کشور به سوی رهایی از چنگال غرب و کشورهای همسایه ثروتمند عربی همچون عربستان سعودی بوده است. ضمن آنکه تسری اندیشه شیعی در منطقه و شکست وهابیت سعودی را نیز در پی داشته است. در چنین فرآیندی، تحمیل جنگ به شیعیان تازه قدرت یافته یمن از سوی غرب و غربی‌های عرب منطقه، تکرار یک سیاست همیشگی است که برجسته‌سازی رسانه‌ای همه‌جانبه آن در عرصه بین‌الملل، مهم‌ترین وظیفه جمهوری اسلامی ایران در شرایط فعلی است.

جهت دریافت نسخه دیجیتال "گزارش راهبردی یمن معاصر در آیینه تاریخ: خیزش شیعیان و مقابله غرب" کاری از مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی بر روی لینک فایل مطلب کلیک نمایید.

گزارش راهبردی یمن معاصر در آیینه تاریخ: خیزش شیعیان و مقابله غرب

کانون مرتبط مطلب:

فایل مطلب: