کتاب شیطان بزرگ و بچه شیطانها را بشناس منتشر شد

 در آستانه ۱۳ آبان مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی منتشر کرد: کتاب «شیطان بزرگ و بچه شیطانها را بشناس».

مقدمه

آخر دشمنی تا کی؟ مگر می‌شود با دنیا قطع رابطه کرد؟ شما نصف دنیا را بدون هیچ منطقی دشمن خود می‌پندارید. گذشته‌ها گذشته، بهتر نیست اختلافات را به تاریخ بسپاریم و چشم به آینده داشته باشیم؟! دشمنی، دشمنی می‌آورد و تنها نتیجه‌اش تحمیل هزینه‌های جدید به ملت است. اگر آمریکا واقعاً بخواهد دشمنی با ایران را کنار بگذارد، شما قبول می‌کنید؟ اصل مشکل شما با آمریکا چیست؟ مگر چه اشکال دارد رابطه‌ای با آمریکا ایجاد شود و هر دو طرف از آن بهره‌مند گردند؟ با این همه تکیه بر اسلام در سیاست خارجی، دولت‌ها و ملت‌های غیر مسلمان از ما فاصله نمی‌گیرند؟ آیا اگر ما هم از لحاظ قدرت مادی، در سطح قدرت‌های برتر کنونی قرار بگیریم همان راه آنان را می‌رویم؟

این‌ها تنها نمونه‌ای کوچک از سؤالات و شبهاتی است که به فراخور اتفاقات روز در فضای اجتماعی و مجازی مطرح شده و منجر به واکنش‌ها و موضع‌گیری‌هایی متفاوت می‌شود. طبیعی است که این موارد به ایجاد ذهنیتی پر از سؤال در جامعه و به‌خصوص جوانان در خصوص اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی دامن بزند.

جوان امروز مشتاق است پاسخ امام خمینی (ره) را به‌عنوان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در قبال سؤالات بالا بداند؛ بدون مصلحت‌اندیشی و این‌که این پاسخ‌ها به مذاق فردی و گروهی‌مان خوش بیاید یا نه.

ضرورت بحث از نظرات امام با تکیه بر منابع موثق وقتی اهمیت دوچندان می‌یابد که شاهد آن هستیم هر روزه تفسیرهای متعددی از آرای ایشان مطرح می‌شود؛ تفسیرهایی که بعضاً همسو با منافع جریانات سیاسی است.

اگر شخص و گروهی به‌طور واضح زاویه خود را با امام مشخص کند و علناً از در انکار کارآمدی اصول امام برای جامعه امروز درآید، مردم تکلیف خود را با او می‌دانند، اما آنچه فضا را غبارآلود می‌کند این است که بعضی تحریفات از زبان افرادی مطرح می‌شود که سوابقی در همراهی با امام امت دارند و گاه در تأیید سخنان خود به نقل خاطراتی محرمانه و درگوشی! با بنیانگذار انقلاب روی می‌آورند. گویا امام خمینی این خطر را احساس می‌کردند که در انتهای وصیت‌نامه خود به صراحت می‌گویند: "اکنون که من حاضرم، بعضی نسبت‌های بی­واقعیت به من داده می‌شود و ممکن است پس از من بر حجم آن افزوده شود لهذا عرض می‌کنم آنچه به من نسبت داده شده یا می‌شود مورد تصدیق نیست، مگر آنکه صدای من یا خط و امضای من باشد، با تصدیق کارشناسان یا در سیمای جمهوری اسلامی چیزی گفته باشم."

در این مجموعه برآنیم با مراجعه به بیانات و آثار امام خمینی، موضع ایشان را به عنوان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بررسی کنیم و به تصویری از چارچوب نظری امام در بحث استکبارستیزی و شناخت دوست از دشمن و جایگاه خود در این زمینه دست یابیم. ارزیابی سخنان و مواضع جریانات سیاسی روز و نقد آن‌ها با عیار سخنان امام، بر عهده خواننده است.

کانون مرتبط مطلب:

فایل مطلب: