زندگینامه استاد علیرضا پناهیان

زندگینامه استاد حاج علیرضا پناهیان

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان را بی شک می‌توان یکی از تاثیرگذارترین سخنرانان و شخصیت‌های فرهنگی-تربیتی در دو دهه اخیر دانست. اگرچه وجهه شناخته‌تر شده ایشان، خطیب و سخنرانی رک و انقلابی است اما هم در حوزه تالیفات و هم در حوزه برنامه ریزی مدیریتی و هم در حوزه تربیت میدانی ایشان فعالیتهای برجسته‌ای داشته‌اند.

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان در سال ۱۳۴۴ در شهر تهران چشم به جهان گشود. وی از سال اول راهنمایی (۱۳۵۶) در کنار دروس مدرسه، تحصیلات حوزوی را آغاز نمود و از سال ۱۳۶۲ تحصیلات خود را در حوزه علمیه قم پی گرفت و پس از اتمام دروس سطح حوزه، به مدت دوازده سال از درس خارج رهبر معظم انقلاب و حضرات آیات عظام وحید خراسانی، جوادی آملی، سید محمدکاظم حائری بهره برد. از آغاز دبیرستان و در کنار تحصیل در حوزه، با تدریس کتاب‌های شهید مطهری، به تبلیغ و آموزش در محیط‌های مختلف دانش‌آموزی، دانشگاهی و حوزوی روی آورد. رشته روانشناسی را در دفتر همکاری حوزه و دانشگاه تحصیل کرد. وی عضو هیئت‌علمی مرکز تخصصی تبلیغ بوده و در زمینه تدریس و طراحی سرفصل‌ها و تدوین کتب آموزشی با آن مرکز همکاری می‌کند.

در کنار فعالیت‌های تبلیغی به فعالیت‌های اجرایی و مدیریتی در عرصه‌های فرهنگی نیز اشتغال داشته و از معاونت فرهنگی «لشگر ۲۷ محمد رسول الله (ص)» در دوران دفاع مقدس تا معاونت فرهنگی «نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها» و «مرکز جهانی علوم اسلامی» همواره در برنامه‌ریزی و مدیریت فرهنگی فعالیت داشته است. بیش از ده سال، همزمان با تدریس در دانشگاه هنر، مسئولیت نهاد این دانشگاه را نیز به عهده داشته و در کنار «مشاوره در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها» و «فعالیت تبلیغی» به تدریس در حوزه و دانشگاه و همچنین پژوهش و تدوین در علوم اسلامی مشغول است. ارتباط ایشان با مجموعه از سال‌های ابتدایی تأسیس مؤسسه نور معرفت آغاز شد و غالباً از ایشان در ویژه‌برنامه‌ها و همایش‌ها استفاده می‌شد تا این که این ارتباط به اوج خود رسید و کارگاه آموزش «شیوه سخنرانی دینی» توسط ایشان برای مبلغین مجموعه تأسیس گردید. با تأسیس این کارگاه مجموعه یک گام بلند از نظر کیفی سازی هیئات هفتگی به جلو برداشت. در سال ۹۴ تندیس نشان «ابوذر» از سوی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان، به‌پاس ۲۰ سال مجاهدت، تبلیغ نوین دین، بصیرت‌افزایی مجاهدانه، مبارزه با انحرافات دینی و سخنرانی شب تاسوعای ۹۴ و افشای جریان نفوذ به ایشان تقدیم گردید.

یکی دیگر از اقدامات برجسته ایشان در سالهای اخیر حضور در مراسم دهه اول محرم هیئت میثاق با شهدا در دانشگاه امام صادق (ع) است. اکنون به جرئت می‌توان ادعا کرد که این هیئت به همت استاد پناهیان و مداحی میثم مطیعی به هیئت تراز انقلاب اسلامی نزدیک شده است. این پیوستگی چندین ساله مراسم با محوریت موضوعات مورد نیاز جامعه مؤمن انقلابی، باعث رونق روزافزون مراسم این هیئت شده و نوعی الگو بودن را میان هیئات انقلابی برای خود به بارآورده است.

هم‌اکنون ایشان بیشتر فعالیت‌های خود را در حوزه متمرکز کرده‌اند و مدرسهٔ علمیه دارالحکمه را در تهران تأسیس نموده و مسئولیت این مدرسه را بر عهده دارند.

از استادان ایشان می‌توان مقام معظم رهبری آیت الله خامنه‌ای، آیت الله جوادی آملی، آیت الله وحید خراسانی، آیت الله سید کاظم حائری یزدی، آیت الله تهرانی، آیت الله سید محمود شاهرودی را نام برد.

تالیفات:

  • شهر خدا (در مورد برکات ماه رمضان)
  • تکبر پنهان
  • چگونه یک نماز خوب بخوانیم؟
  • نگاهی به رابطه عبد و مولا
  • انتظار عامیانه، انتظار عالمانه، انتظار عارفانه
  • شکوه امر خدا
  • تحلیلی بر نگاه امام (ره) به هنر و رسانه

همچنین تارنمای بیان معنوی دیدگاه ها و اندیشه های ایشان را برای علاقه مندان منتشر می کند.

کانون مرتبط مطلب: