دریافت گزارش راهبردی خطر تازه به دوران رسیده‎‌ها؛ واکاوی ابعاد نوکیسگی در جامعه ایرانی

دریافت گزارش راهبردی

خطر تازه به دوران رسیده‎‌ها؛ واکاوی ابعاد نوکیسگی در جامعه ایرانی

نوکیسه‌­ها و نوکیسگی از جمله مفاهیمی هستند که این روزها در محافل دورهمی -حال رسمی یا خودمانی- بعضاً موضوع بحث و گفت‌وگو بوده و نیز به طور معمول در خیابان‌ها و مهمانی‌ها و در همۀ ابعاد زندگی مدرن، مصادیق آن قابل مشاهده است. بی‌شک این پدیده و یا به عبارت صحیح‌تر معضل، دارای یکسری مختصات و ویژگی­ها، مظاهر و نمود عینی و بیرونی و نیز علل و عوامل است. همچنین این سبک از زندگی و رفتار دارای تفاوت‌هایی با آن طبقه‌ای است که همه به عنوان طبقۀ مرفه، ثروتمند و یا دارا می­شناسند. همچنین این سبک رفتاری دارای اثرات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مختلفی است که باید مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد. با توجه به این مهم در این گزارش مفهوم نوکیسه و ابعاد مختلف آن مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.

ابتدا بعد لغوی مفهوم نوکیسگی را بررسی کرده و گفتیم که در فرهنگ‌های لغات، معانی‌ای چون نو دولت و نیز آنکه تازه به مال و دارائی رسیده برای نوکیسه آورده شده است. در واقع آن چیزی که در این بخش از تحلیل مهم است، این است که اولاً نوکیسه‌ها با طبقات مرفه و دارنده تفاوت دارند و دلیل آن هم این است که رفتارهای این قشر و خودنمایی‌ها و نمایش­های خیابانی آن‌ها نشان می‌دهد که آنان از دارندگی و دارا شدن خود ذوق‌زده و هیجان‌زده هستند. از طرف دیگر دقت در معنای لغوی نوکیسه نشان می­دهد که این افراد ظرفیت و گنجایش چنین تحول و جابه‌جایی را ندارند، بنابراین دچار اختلال رفتاری و احساسی هستند.

جهت دریافت نسخه دیجیتال " گزارش راهبردی خطر تازه به دوران رسیده‎‌ها؛ واکاوی ابعاد نوکیسگی در جامعه ایرانی" کاری از مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی بر روی لینک فایل مطلب کلیک نمایید.

کانون مرتبط مطلب:

فایل مطلب: